Unit Price Game

Are you getting Value For Money?

To help you be an expert at calculating Unit Prices we have this game for you (explanation below):


View Larger

Explanation

2 Liters for $3.80  

The "Unit Price" (or "unit cost") tells us the cost per liter, per kilogram, per pound, etc, of what we want to buy.

Just divide the cost by the quantity:

Example: 2 liters for $3.80 is $3.80/2 liters = $1.90 per liter

Comparing Unit Prices can be a good way of finding which is the "best buy".

Read Unit Prices for more detail.