A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z  

 Calculate

more ...

Calculate
To work out an answer, usually by adding, multiplying etc.

Example: Calculate the cost of 10 apples when each apple costs 0.50. Answer: 10 x 0.50 = 5.00

Search :: Index :: About :: Contact :: Contribute :: Cite This Page :: Privacy

Copyright © 2011 MathsIsFun.com