Definition of

Unit Price

Unit Price
The cost per item or per one liter, one kilogram, one pound, etc.

Example: You can buy 2 liters for $3.80
The Unit Price = $3.80 / 2 liters = $1.90 per liter

Copyright © 2018 MathsIsFun.com