Unit Price

2 Liters for $3.80

The "Unit Price" (or "unit cost") tells you the cost per liter, per kilogram, per pound, etc, of what you want to buy.

Just divide the cost by the quantity:

Example: 2 liters for $3.80 is $3.80/2 liters = $1.90 per liter

Comparing

Comparing Unit Prices can be a good way of finding which is the "best buy".

Example: What is best

In this case the "Unit" is 1 liter, and the Unit Prices are:

So the lowest Unit Price (and the best bargain) is 1.5 liters at $2.70.

Of course it doesn't tell you the quality of what you are buying, but it can help you make a decision.

If something is sold in number of items (for example "10 pencils") then the same method can be used:

Example: What is best

Here is the Unit Cost:

So the lowest Unit Price (and the best bargain) is 10 pencils for $4.00

 

Unit Price Game